Łódzkie łączy się ze Wschodem
Ostatni dzień Forum zdominował temat internacjonalizacji firm z województwa łódzkiego. Panele odbywające się w bloku tematycznym „Łódzkie Export Days” skupiały się na prezentacji możliwości eksportowych do krajów ASEAN, Turcji, Bliskiego Wschodu, Skandynawskich i Beneluxu, jako alternatywy dla zamkniętych dziś rynków za wschodnią granicą. – Polska i Turcja jeszcze nigdy nie były tak blisko, chociaż nasze relacje dyplomatyczne liczą sobie ponad 600 lat – zapewnił dr M. Göktürk İplikçioğlu, Prezes stowarzyszenia TURKPOL, dodając, że obecnie turecki rząd stosuje tak rozbudowany system zachęt i ulg dla biznesu, że rynek turecki otwarty jest na współpracę w zasadzie w każdej branży i obszarze.
„Szprychy CPK połączą Polskę i Europę. Lotnisko i linie kolejowe w Europejskiej sieci TEN-T” – panel dotyczący największego polskiego przedsięwzięcia komunikacyjnego swą obecnością zaszczycili: Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych oraz Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego. – To prawdziwy kamień milowy w naszym awansie geopolitycznym. Punkt ciężkości wspólnoty transatlantyckiej, nie mówiąc już o europejskiej, przesuwa się na wschód. To tutaj powstają zaczątki nowej architektury gospodarczej – powiedział Zbigniew Rau. – Wpięcie do sieci TEN-T czyli Transeuropejskiej Sieci Transportowej jest na pewno jednym z marzeń każdego przedsiębiorcy w województwie łódzkim. To ważne, aby komunikacja znakomicie wykraczała poza granice naszego województwa, tak, aby wsiadając w Ozorkowie czy w Poddębicach, przedsiębiorca mógł dojechać jak najszybciej do Berlina, Londynu czy innych stolic europejskich, bo wtedy jego możliwość działania na rynku będzie jeszcze lepsza” – dodał Grzegorz Schreiber.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także panel pt. „Aktywizacja i aktywność seniorów – wyzwania i dobre praktyki z województwa łódzkiego”. Podczas spotkania zaprezentowano najnowsze podejścia do tzw. zarządzania międzygeneracyjnego, omówiono zmiany demograficzne zachodzące w społeczeństwie i na rynku pracy oraz przybliżono termin tzw. silver economy. Robert Baryła, Członek Zarządu Województwa Łódzkiego przedstawił słuchaczom mapę inicjatyw nakierowanych na aktywizację seniorów w regionie łódzkim, w tym Kluby Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Kartę Seniora Województwa Łódzkiego oraz rozliczne projekty instytucji pozarządowych realizujących programy aktywności dla osób po 65 r.ż.. Gościem specjalnym panelu był Czesław Lang, kolarz torowy i szosowy, wicemistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata, a także przedsiębiorca. Recepta mistrza na bycie zadowolonym seniorem? Ruch, prawidłowe odżywianie i nieustanna aktywność intelektualna.
Czy pożyczka może konkurować z dotacją? W panelu, którego partnerem merytorycznym był Regionalny Fundusz Rozwoju Województwa Łódzkiego przedstawiono aktualną ofertę regionalnych instrumentów finansowych dla przedsiębiorców sektora MŚP z województwa łódzkiego. Eksperci wskazali konkretne obszary i typy wsparcia im dedykowane, a także zalety preferencyjnego finansowania dłużnego w porównaniu do dotacji.
Dzień zamykający Forum to także dyskusje na temat ekonomii społecznej, innowacji oraz najlepszych praktyk współpracy nauki z biznesem. W ramach bloku skoncentrowanego wokół stabilności przedsiębiorstw paneliści dyskutowali m.in. o tym, jak cyfryzacja MŚP może zwiększyć ich odporność na kryzysy, jak zarządzać firmą w dobie kryzysów i niepewności oraz o tym, czy rozwiązania z obszaru OZE to szansa na niezależność energetyczną firm.
« wróć